تبلیغات
مطالب اینترنتی - مطالب خرداد 1396
 
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : نویسنده وبلاگ
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
مطالب اینترنتی


مفیدستان:

دیدن ماهی های زینتی توی یک آکواریوم همیشه می تونه با جذابیت زیادی همراه باشه، به طوری که ناخواسته با دیدن یک آکواریوم به سمت اون می ریم و دلمون می خواد دقایقی رو به تماشای اونها بگذرونیم. از اونجائیکه بچه ها هم به ماهی های زینتی علاقه دارن، می خوام یکی از انواع ماهی های زینتی زیبا رو بهتون آموزش بدم.

ماهی اوریگامی

ماهی اوریگامی

مراحل ساخت ماهی اوریگامی

من برای ساختن این ماهی از کاغذ رنگی نارنجی مربع شکل استفاده کردم که تاهایی که می زنم به خوبی دیده شود.

ابتدا یک کاغذ رنگی مربع شکل بردارید و آن را از دو طول تا کنید و بعد کاغذ را برگردانید و از دو قطر تا کنید(شکل۴).

یک کاغذ رنگی مربع شکل بردارید و آن را از دو طول و دو قطر تا کنید

یک کاغذ رنگی مربع شکل بردارید و آن را از دو طول و دو قطر تا کنید

و حالا دوباره کاغذ را برگردانید و از یک قطر، دو طرف آن را بگیرید و به هم نزدیک کنید تا یک مربع کوچک به دست بیاید(شکل۷) همان طور که می بینید مربع کوچک از یک طرف باز است و از یک طرف بسته(شکل۸).

کاغذ را برگردانید و از یک قطر، دو طرف آن را بگیرید و به هم نزدیک کنید تا یک مربع کوچک به دست بیاید

کاغذ را برگردانید و از یک قطر، دو طرف آن را بگیرید و به هم نزدیک کنید تا یک مربع کوچک به دست بیاید

حالا دو ضلع پایینی مربع را به خط تای وسط برسانید و مثلث کوچکی که در بالای کار درست شده را به سمت پایین تا کنید(شکل۱۰). سپس سه تای آخری که زدید را باز کنید ومانند شکل لبه ها را به داخل تا کنید(شکل۱۲).

دو ضلع پایینی مربع را به خط تای وسط برسانید

دو ضلع پایینی مربع را به خط تای وسط برسانید

حالا کار را برگردانید و مانند مرحله قبل لبه ها را به سمت داخل تا کنید (شکل۱۶).

کار را برگردانید و مانند مرحله قبل لبه ها را به سمت داخل تا کنید

کار را برگردانید و مانند مرحله قبل لبه ها را به سمت داخل تا کنید

همان طور که میبینید کار به دو لوزی درآمده است که یک لوزی رو و یک لوزی در پشت کار قرار گرفته است. هر لوزی از دو مثلث درست شده. دو مثلث در سمت راست و دو مثلث در سمت چپ قرار دارد. حالا باید دو مثلثی که در سمت چپ قرار دارد را از هم جدا کنید. یعنی باید دو مثلث را از هم باز کنید که بینش یک مثلث کوچک قرار دارد(شکل ۱۷). سپس همزمان دو مثلث سمت راست را هم از هم باز کنید، تا قسمت بالای لوزی تا نصفه از هم جدا شود(شکل۱۸و ۱۹). همان طور که میبینید قسمت پایین کار یک مثلث بزرگ است و قسمت بالای کار دو مثلث کوچک با یک مثلث دیگر به هم متصل شده اند، و حالا باید مثلث بزرگ پایین را به سمت بالا تا کنید(شکل۲۰).

دو مثلثی که در سمت چپ قرار دارد را از هم جدا کنید

دو مثلثی که در سمت چپ قرار دارد را از هم جدا کنید

حالا مثلث بزرگ دیگر را به پشت کار، به بالا تا کنید تا یک مثلث داشته باشید(شکل۲۲) و بعد کار را بچرخانید تا راس مثلث به سمت خودتان باشد(شکل۲۳). در این مرحله مانند شکل راس مثلث را بگیرید و آن را به سمت چپ ببرید و روی ضلع بالایی مثلث تا کنید و حالا تا را باز کنید(شکل۲۴).

مثلث بزرگ دیگر را به پشت کار، به بالا تا کنید تا یک مثلث داشته باشید

مثلث بزرگ دیگر را به پشت کار، به بالا تا کنید تا یک مثلث داشته باشید

و حالا راس مثلث را برعکس مرحله قبل به سمت راست ببرید و روی ضلع بالایی مثلث تا کنید(شکل۲۵) و بعد تا را باز کنید، و سپس کار را برگردانید و مرحله قبل را روی این مثلث تکرار کنید(شکل۲۸).

راس مثلث را برعکس مرحله قبل به سمت راست ببرید و روی ضلع بالایی مثلث تا کنید

راس مثلث را برعکس مرحله قبل به سمت راست ببرید و روی ضلع بالایی مثلث تا کنید

حالا مانند شکل کار را بچرخانید تا راس مثلث به سمت راست باشد(شکل۲۹) و سپس از روی تاهایی که زدید، آنها را همزمان تا کنید. دو تایی که راس مثلث را به سمت چپ و راست بردید و یکی هم تای وسط مثلث، آنها را با هم تا کنید. مثلث دیگری که درست می شود را به سمت بالا تا کنید(شکل۳۰) و بعد کار را برگردانید و همین مرحله را با این مثلث انجام دهید(شکل۳۲).

کار را بچرخانید تا راس مثلث به سمت راست باشد

کار را بچرخانید تا راس مثلث به سمت راست باشد

در اینجا مثلث را به سمت بالا تا کنید، همان طور که در شکل می بینید یک مثلث به سمت پایین است و یک مثلث به سمت بالا(شکل۳۳). در این مرحله مثلثی که به سمت بالا تا شده است را به سمت پایین بیاورید و آن را مانند شکل به صورت اریب تا کنید یعنی از قسمت خط تا به بالا، سمت چپ مثلث ثابت است و فقط سمت راست مثلث را کمی به سمت پایین تا کنید. طوری که با ضلع بالایی با قسمت پایین مثلث در یک خط قرار بگیرد(شکل۳۵) و بعد کار را برگردانید(شکل۳۶).

همان طور که در شکل می بینید یک مثلث به سمت پایین است و یک مثلث به سمت بالا

همان طور که در شکل می بینید یک مثلث به سمت پایین است و یک مثلث به سمت بالا

حالا این مثلث را هم که به سمت بالا است، به پایین تا کنید(شکل۳۷) و مانند مرحله قبل به صورت اریب تا کنید(شکل۳۸). حالا دو مثلثی را که اریب تا کردید را به سمت چپ کار تا کنید یعنی پایین بیاورید تا دم ماهی درست شود(شکل۴۰).

دو مثلثی را که اریب تا کردید را به سمت چپ کار تا کنید یعنی پایین بیاورید تا دم ماهی درست شود

دو مثلثی را که اریب تا کردید را به سمت چپ کار تا کنید یعنی پایین بیاورید تا دم ماهی درست شود

و برای باله های ماهی، آن دو مثلث بزرگی که از هم کمی جدا هستند را مانند شکل، از داخل به سمت چپ تا کنید یعنی آن دو ضلعی که کنار هم قرار دارند را از هم دور کرده و برعکس تا کنید(شکل۴۳و۴۴).

برای باله های ماهی، آن دو مثلث بزرگی که از هم کمی جدا هستند را مانند شکل، از داخل به سمت چپ تا کنید

برای باله های ماهی، آن دو مثلث بزرگی که از هم کمی جدا هستند را مانند شکل، از داخل به سمت چپ تا کنید

حالا هر کدام از باله های ماهی را باید از وسط باز کنید، یعنی از قسمت بالای باله یا سمت چپ باله که روی هم قرار دارد را از وسط باز کنید(شکل۴۸).

هر کدام از باله های ماهی را باید از وسط باز کنید

هر کدام از باله های ماهی را باید از وسط باز کنید

سپس قسمت اضافه باله ها را به سمت داخل تا کنید(شکل۵۱) و در آخر چشمش را با ماژیک مشکی بگذارید.

قسمت اضافه باله ها را به سمت داخل تا کنید

قسمت اضافه باله ها را به سمت داخل تا کنید

ماهی های کاغذی

ماهی های کاغذی

ماهی ها در آکواریوم

ماهی ها در آکواریوم

انواع ماهی ها در دریا

انواع ماهی ها در دریالینک منبع

بازنشر: مفیدستان

مطلب آموزش ماهی اوریگامی زینتی مرحله به مرحله در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :آموزش ماهی اوریگامی زینتی مرحله به مرحله
http://mofidestan.ir/%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d9%85%d8%a7%d9%87%db%8c-%d8%a7%d9%88%d8%b1%db%8c%da%af%d8%a7%d9%85%db%8c-%d8%b2%db%8c%d9%86%d8%aa%db%8c-%d9%85%d8%b1%d8%ad%d9%84%d9%87-%d8%a8%d9%87-%d9%85%d8%b1%d8%ad/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 29 خرداد 1396 :: نویسنده : نویسنده وبلاگ
نظرات ()مفیدستان:

آرامش‌ در‌خانواده‌قدیم اضطراب در‌خانواده جدید

خبرگزاری آریا –آرامش‌ در‌خانواده‌ی قدیم اضطراب در‌خانواده‌ی جدید

این روزها كمتر خانه‌ای را پیدا می‌كنید كه از وسایل و ابزارهایی كه تكنولوژی نوین می‌نامیم، خالی باشد از وسایل برقی آشپزخانه گرفته تا تلویزیون‌های لاغر سه‌بعدی و ضبط و پخش‌هایی كه در و دیوار رامی‌لرزاند،در بسیاری از خانه‌ها حتی در شهرهای كوچك دیده می‌شود. در این میان، برخی فناوری‌ها را فناوری‌های ارتباطی نام گذاشته‌اند. باور كنید یا نه، كارشناسان اجتماعی این فناوری‌ها را منجر به بروز انقلابی در روابط بین افراد و گروه‌ها عنوان می‌كنند. اینترنت، رایانه، تلفن همراه، ماهواره و… از جمله این فناوری‌ها هستند.

خیلی از ما چنان به استفاده از این ابزار عادت كرده‌ایم كه روز یا هفته‌ای را بدون آن نمی‌توانیم تصور كنیم.

بسیاری از ما وقتی تلفن همراهمان را به طور تصادفی در منزل جا می‌گذاریم و از خانه خارج می‌شویم،‌ تمام روز حس می‌كنیم پاره‌ای از وجودمان را همراه نداریم. شاید همین عادت این روزها، سر انتقاد از این ابزارها را باز كرده است. این انتقادها گاهی از سوی نزدیك‌ترین افراد به هم بیان می‌شود. گاهی هم فضای دوستانه بین ما را تیره و مكدر می‌كند و حتی رشته ارتباط را برخلاف نامش از هم می‌گسلد.

زهره خالدپناه، ۳۰ ساله و صاحب یك فرزند است كه پس از ازدواج شغلش را رها كرد و خانه‌نشین شد. همسرش عارف از یك سال قبل با اینترنت و فضای چت آشنا شده، زهره از زندگی خود می‌گوید: «شب كه خسته از كار می‌رسد، شام را خورده یا نخورده به اتاقش می‌رود و پشت كامپیوتر می‌نشیند. تمام شب صدای كلیدها قطع نمی‌شود. من و پسرم از صبح منتظریم تا او به خانه بیاید، اما او صفحه كوچك كامپیوترش را به هم‌صحبتی با ما ترجیح می‌دهد، حتی حوصله بازی با كودكمان را ندارد. گاهی سعی می‌كنم از پشت سر، لغات سیاه و كوچكی را كه تند نقش می‌بندد و بالا می‌رود، بخوانم، اما او مانع می‌شود، از این زندگی خسته شده‌ام، بزرگترها می‌گویند به خاطر پسرم تحمل كنم، اما نمی‌توانم…».

این روزها دسترسی به اینترنت، بخش حیاتی در دنیای مدرن و ابزار مهم در آموزش و ارتباط با دنیاست. تسلط بر اینترنت نوعی مهارت محسوب می‌شود كه تا چند سال آینده، كسی كه استفاده از بخش‌های اینترنت را نداند نوعی كم‌سواد به حساب می‌آید. ملت‌های مختلف بنابر فرهنگشان از این ابزار اطلاعاتی بهره می‌گیرند.

شاید برای خیلی از ما كامپیوتر و اینترنت جنبه سرگرمی داشته باشد، اما بسیاری دیگر هم آن را ابزار ورود به دنیای مجازی می‌دانند. اینترنت به خاطر همین نقش دوگانه، اغواكننده است و قابلیت سوءاستفاده و به انحراف كشیدن را دارد. اطلاعات نامحدود اینترنت و دسترسی به آن با چند كلید، نگرانی خانواده‌ها را به همراه داشته و گاهی والدین را دچار تشویش می‌كند. در بسیاری از كشورها برای منع دسترسی به برخی سایت‌ها قوانین ویژه‌ای تدوین شده است تا قدرت نظارتی بزرگترها بر استفاده از رایانه و اینترنت افزایش یابد، اما متاسفانه علاوه بر كودكان و نوجوانان، اینترنت قادر است تا ریشه ارتباط بین زوج‌ها را نیز سست كند.

زهره یكی از صدها زنی است كه به ادعای او اینترنت بین او و همسرش فاصله انداخته است. او اضافه می‌كند: «همه چیز با یك ایمیل شروع شد، همسرم تا نیمه‌شب بیدار می‌ماند و چت می‌كرد.آنقدر در اینترنت غرق می‌شد كه گذشت زمان را حس نمی‌كرد. بتدریج آشنایی او با زنی از یك كشور دیگر منجر به شكاف بین ما شد. همسرم به آن زن پیشنهاد ازدواج داد و آن زن قبول كرد كه همسرم را به كشور خودش ببرد. همسرم به ما قول داد كه بعد از رفتن ما را هم با خودش خواهد برد، اما من به هیچ وجه به او اعتماد ندارم.»

شاید برخی ادعا كنند كه امكان سوءاستفاده از هر پدیده جدیدی وجود دارد، اما با پذیرش این ادعا باز هم می‌توان گفت كه اینترنت از جمله همان پدیده‌های جدید است كه روابط درون خانواده‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. كارشناسان از نتایج پژوهشی در پایان دهه ۹۰ خبر می‌دهند كه بنا بر آن پس از ۲ سال از ورود اینترنت به خانواده‌ها، كاهش حضور اجتماعی آن خانواده و افسردگی و انزوای خانواده از مظاهر دسترسی به اینترنت عنوان شده است.

آمارهای ضریب نفوذ اینترنت در ایران هر چند متناقض است و برخی از ضریب زیر یك صدم و برخی دیگر از ضریب ۴۳ صدم خبر می‌دهد اما نقاط ضعف بهره‌گیری از این فضای گسترده مجازی را نمی‌توان به اینترنت نسبت داد، چرا كه اخبار رسیده از كشورهای پیشرفته نشان می‌دهد كه اینترنت كمتر عامل فاصله و شكاف بین همسران و اعضای خانواده در كشورهای پیشرفته عنوان می‌شود.

هومن بابایی ـ كارشناس آسیب‌های اجتماعی ـ در مقاله‌ای به بررسی آسیب‌ها و فرصت‌های اینترنت در خانواده‌ها می‌گوید: اینترنت از بعدی می‌تواند فرصت تلقی شود، چون به عنوان فراگیرترین ابزار فرهنگی، امكان دسترسی برابر و عادلانه افراد جامعه به منابع اطلاعاتی را فراهم می‌كند، دریچه‌ای به دنیای بزرگ‌تری است كه تاكنون در دسترس ما نبوده و به همین خاطر منجر به تسریع در رشد اطلاعات می‌شود.

بنابر اطلاعات موجود، حدود ۱/۵ درصد از اطلاعات موجود در سایت‌های اینترنتی، غیراخلاقی، بیش از ۹۰ درصد تجاری و بقیه علمی، فرهنگی، ورزشی و… است. بابایی تصریح می‌كند: باید به افراد از سنین كودكی نحوه استفاده صحیح از اینترنت را آموزش داد تا فرد در مواجهه با دنیای گسترده مجازی دست و پایش را گم نكند و به بیراهه نرود.

بابایی از رویارویی با همسرانی می‌گوید كه چه زن و چه مرد به دلیل نداشتن تجربه، به اینترنت معتاد شده و زندگی خانوادگی‌شان را از دست داده‌اند. جمشید احمدی ـ كارشناس امور رایانه ـ نیز در مقاله‌ای به خانواده‌ها توصیه می‌كند: والدین برای جلوگیری از سوءاستفاده اعضا‌ی جوان خود از اینترنت، مهارت‌های خود را در این حوزه گسترش دهند. وی تاكید می‌كند كه اینترنت به خودی خود بد نیست، مهم نحوه استفاده از آن است كه باید مهارت استفاده از آن را به فرزندان‌مان بیاموزیم، به همین دلیل باید متناسب با سن و دوره تحصیلی فرزندان محدودیت‌هایی را اعمال كرد. اینترنت می‌تواند مهارت‌هایی مانند انتخاب‌گری، خلاقیت، انتقادگری و مدیریت زمان و… را به بچه‌ها بیاموزد به شرط این كه بدون آگاهی در امواج آن غرق نشویم.

بلوتوث‌های تلخ، زندگی زهر

ضریب نفوذ تلفن همراه هم چندان شفاف نیست ولی بودن آن در دست بسیاری از افراد جامعه از شهری و روستایی تا زن و مرد و كودك و… نشان می‌دهد كه از جمله تكنولوژی‌های پیشرو ارتباطی است. ضریب نفوذ تلفن همراه این روزها از مرز ۷۵ درصد گذشته است،‌این وسیله كوچك ارتباطی كه گاه ما را از نگرانی احوال عزیزانمان نجات می‌دهد، در كشورهای پیشرفته براساس پژوهش‌های آنان، عاملی برای نزدیكی آنان بوده است، اما در برخی موارد سوءاستفاده‌های جاری در كشورمان باعث شكاف و فاصله بین همسران شده است.

به گفته سیما. م از بس همسرش او را با تلفن همراه چك می‌كند، عاصی شده است. او می‌گوید: «از خانه خارج می‌شوم، زنگ می‌زند می‌گوید كجا هستی. به خانه دوستم می‌روم، در حال رانندگی هستم، توی جلسه در محل كارم هستم، هر جایی هستم زنگ می‌زند و به بهانه این كه نگرانت هستم، دائم مرا چك می‌كند!»

روزبه. س هم كارمند دولت است و می‌گوید: «این تلفن همراه هم آیینه دق ما شده، وقتی به خانه می‌روم، به محض رفتن به حمام یا دستشویی، خانمم شماره‌های من را چك می‌كند، بعد هم گیر می‌دهد كه این شماره مال كیست. چرا اسم ندارد، چرا ۴۰ دقیقه با او صحبت كرده‌ای. زن بوده یا مرد؟ و…»

البته حمیرا. س هم از پیامك‌ها و بلوتوث‌های غیرقابل بیانی می‌گوید كه در تلفن همراه پسر ۱۷ ساله‌اش پیدا كرده و نمی‌داند با آنها چطور برخورد كند. او می‌گوید: «به نظر من موبایل این روزها برای بچه‌ها یك وسیله سرگرمی است. بلوتوث‌هایی كه از این گوشی به آن گوشی می‌رود، گاهی آنقدر وقیح است كه من به عنوان مادر شرم می‌كنم كه چه واكنشی نشان دهم؟»

در حالی كه تا به حال تصور می‌شد فناوری‌های نوینی مثل اینترنت و تلفن همراه (بلوتوث‌ها) عاملی محكم در فروپاشی خانواده‌ها باشد، اما انتشار نتایج یك پژوهش در واشنگتن پست، این ذهنیت را زیرسوال برده است. بررسی‌های تازه موسسه Pew نشان می‌دهد زندگی خانوادگی در اثر استفاده از اینترنت و تلفن همراه تضعیف نشده است؛ چنانچه بری ویلمن استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تورنتو می‌گوید: در نظرسنجی كه در بین خانواده‌های ایالات متحده آمریكا صورت گرفته است، ۶۰ درصد پاسخ‌دهندگان بالغ بوده‌اند كه همگی آنان معتقدند این فناوری‌ها باعث گسست روابط بین اعضای خانواده‌شان نشده است؛ حتی ۲۵ درصد از پاسخگویان اعتقاد داشتند، تلفن همراه و ارتباطات آنلاین، اعضای خانواده‌ها را به هم نزدیك كرده است و فقط ۱۱ درصد قائل به تاثیر منفی فناوری‌ها بر روابط خانوادگی خود بودند.

به گفته ویلمن، بیشتر خانواده‌های مورد بررسی ادعا می‌كنند كه تلفن همراه و حتی اینترنت در طول روز آنها را به هم نزدیك‌تر كرده و آنها را قادر ساخته كه از حال هم باخبر شوند.

اما در ایران برخی پژوهشگران اجتماعی نظر دیگری دارند، آنان گوشی به گوشی‌شدن بلوتوث‌های غیراخلاقی را خطری جدی برای خانواده‌ها عنوان می‌كنند.

شیرین. ن، صاحب ۳ فرزند است كه از بلوتوث‌های غیراخلاقی گوشی همسرش می‌گوید: «همسرم گاهی مقابل چشم بچه‌ها بلوتوث می‌گیرد و می‌فرستد، بعد به آنها نشان می‌دهد و با تندی به آنان می‌گوید برای شما مناسب نیست. من هم به او اعتراض می‌كنم، ولی او هیچ اهمیتی نمی‌دهد. از این می‌ترسم كه بچه‌ها از این كار پدرشان یاد بگیرند كه آنها هم بلوتوث غیراخلاقی بگیرند، همان‌طور كه پسر ۱۲ ساله‌ام در گوشی‌اش از همكلاسی‌هایش از این صحنه‌های غیراخلاقی گرفته و با اعتراض من مجبور شده همه را پاك كند.»

فناوری‌های نوین ارتباطی به همان اندازه كه در كشور ما باعث شكاف بین اعضای خانواده بوده‌در بسیاری از خانواده‌های كشورهای پیشرفته باعث نزدیكی آنهاست

سردار محمدی‌فرد، معاون حقوقی و پارلمانی ناجا در گفت‌وگو با مهر نسبت به انتشار این‌گونه بلوتوث‌ها و تهدید خانواده‌ها هشدار داده و گفته است: «پلیس به راحتی می‌تواند ارسال‌كننده بلوتوث‌های غیراخلاقی را شناسایی كند.»اما متاسفانه پیش از برخورد پلیسی و قهری با این ابزار ارتباطی، سوءاستفاده‌های موجود می‌تواند روابط اعضای خانواده را خدشه‌دار كرده و پرده‌های حرمت را پاره كند.

بابایی، آسیب‌شناس نیز در این زمینه توضیح می‌دهد: «تلفن همراه و ضریب نفوذ آن در كشور نشان می‌دهد كه مردم به این فناوری روی خوش نشان داده‌اند، متاسفانه آماری از تاثیرگذاری این فناوری بر خانواده‌ها در اختیار نداریم، اما مشاهدات تایید می‌کند که گاه این ابزار منجر به بی‌اعتمادی همسران به هم می‌شود که این امر نیازمند آموزش از دوران نوجوانی است. پدر یا مادری که پیامک‌های غیراخلاقی می‌فرستد نمی‌تواند مدعی باشد که نوجوانش این عمل را تکرار نکند.

به گفته او، این روزها گاهی دانش‌آموزان دوره ابتدایی گوشی دارند که از یک طرف به وسیله فخرفروشی خانواده‌ها تبدیل شده از یک طرف هم باعث آشنایی کودک با فضایی شده که برای او به اسباب‌بازی شبیه است، اسباب‌بازی که متاسفانه، آموزشی قبل از استفاده آن صورت نگرفته و می‌تواند اخلاق و ذهنیت او را در معرض آسیب‌های غیرفرهنگی قرار دهد.

مجید ابهری، آسیب‌شناس رفتاری نیز اعتقاد دارد: متوسط رفتارهای گفتمانی بین خانواده‌ها از ۲۴ ساعت، فقط ۱۵ دقیقه است که تلفن همراه ـ به رغم سایر کشورها ـ این میزان را به طور نزولی کاهش داده و روز به روز هم این فاصله‌ها بیشتر می‌شود.


استفاده از تلفن همراه در حد افراط

فربد فدایی، روانپزشک با تاکید بر این که اعتیاد به هر چیز مضر است، در گفت‌وگو با جام جم می‌گوید: وسایل ارتباط جمعی سبب ارتباط بهتر افراد با محیط خارج از خانواده و افراد بیگانه شده و در مقابل، روابط بین افراد خانواده را تضعیف می‌کند. وی در مورد ارتباط تلفنی و ارتباط رودررو بین اعضای خانواده تاکید می‌کند: ارتباط رودررو از طریق کلام و چشم و زبان شکل می‌گیرد، بنابراین همیشه نوعی محدودیت را بر رفتار اجتماعی انسان تحمیل می‌کند و انسان‌ها در روابط اجتماعی خود رفتارشان را با حرکات بدن و رفتار چهره طرف مقابل تطبیق می‌دهند.اما در ارتباط با تلفن، تنها کلام حاکم است و افراد بدون ترس بیشتر صحبت می‌کنند که در حال رودررو آن را صحیح نمی‌دانند.

از منظر کارشناسان، بسیاری از همسران این روزها بخش عمده‌ای از روز را بیرون خانه سپری می‌کنند و شاید تنها یک یا ۲ بار طی روز با تلفن با هم صحبت کنند، این امر شاید خوشایند باشد، اما جای ارتباط چهره‌به چهره را نمی‌گیرد و به‌تدریج در طولانی مدت روابط آنان را سرد می‌کند.


شبکه‌ای که دیدنش ظرفیت می‌خواهد

به‌گزارش خبرگزاری‌ها چندی پیش‌ مهندس عزت‌الله ضرغامی، رئیس سازمان صداوسیما خبر داد که ۳۰ درصد مردم ما ماهواره دارند این امر نشان می‌دهد که شبکه‌های تلویزیونی ماهواره‌ای خواه ناخواه به خانه‌ها وارد شده و ارتباط بین همسران و والدین و فرزندان را تحت‌الشعاع قرار داده است.

«به کنترل ماهواره دست نزن»، «شبکه را عوض کن»، «این شبکه‌ها باید قفل شود» و … معمولا تحکم برخی والدین به فرزندان است.

پدر امیرحسین ۱۹ ساله هم این گونه است، می‌گوید: «شب‌ها وقتی می‌خوابیم پدر ومادرم پای ماهواره می‌نشینند ولی ما حق دیدن نداریم. تا وقتی بچه بودیم این شیوه اشکالی نداشت ولی حالا که دیپلم گرفتم، به نظرم اصرارها و تحکم‌های پدرم کمی توهین‌آمیز است، چون اگر دیدن فیلمی مشکل دارد چرا خودشان تماشا می‌کنند؟»این که برخی شبکه‌های ماهواره‌ای درصدد تغییر فرهنگ و ارزش‌های بومی ما هستند، جای شکی نیست، اما راهکار نباید مقابله با این تهاجم، به منع صوری فرزندان خلاصه شود.

اما تاثیر ماهواره تنها رابطه بزرگ‌ترها و کوچک‌ترها را تیره نمی‌كند. «من را با مردان موبور و فكل كراواتی مقایسه می‌كند، چون فلان هنرپیشه سریال پولیور صورتی می‌پوشد، من هم حتما باید همان رنگ بپوشم. مدل موهایم را باید فرم فلان مجری اصلاح كنم، خلاصه این‌كه همسرم مدتی است گیر داده كه هیكلم باید شكل فلان خواننده باشد، نمی‌دانم این آدم‌ها از كجا وارد زندگی من شده‌اند، اما خواست همسرم كه من را با آنها مقایسه می‌كند عذابم می‌دهد، تا قبل از نصب ماهواره من شیك‌پوش‌ترین مرد زندگی او بودم ولی حالا خرده‌فرمایش‌های همسرم، مرا به ستوه آورده است …».

اظهارنظر در مورد تاثیر ماهواره بر خانواده‌ها كار راحتی نیست و به پیمایش ملی نیازمند است، اما مشاهدات تجربی نشان می‌دهد كه ماهواره، سبك زندگی خانواده‌ها بخصوص همسران جوان را نشانه رفته و هدف آن كمرنگ كردن ارزش‌ها و سنت‌هاست. متاسفانه بسیاری از خانواده‌ها كه فرزندانشان را از دیدن شبكه‌های ماهواره‌ای منع می‌كنند، خود طریقه درست استفاده از این ابزار را نمی‌دانند، از تابعیت و تقلید كور تا منع بچه‌ها و اعضای كوچك‌تر خانواده از جمله واكنش‌ خانواده‌ها در برابر برنامه‌های این شبكه‌هاست. حسن زائری، روان‌شناس در گفتگو با فارس توضیح می‌دهد كه استفاده از ماهواره به عنوان یك سرگرمی منجر به بروز آسیب‌های جدی در خانواده می‌شود. به گفته وی، مدگرایی و اعتقاد به خرافه‌پرستی، رسومات و رفتارهای غیراصولی از مضرات شبكه‌های ماهواره‌ای است، به طوری كه حریم بین افراد خانواده توسط ماهواره از بین می‌رود و متاسفانه در حال حاضر برخی خانواده‌ها متوجه تاثیر این وسیله در فسادهای اخلاقی نیستند.

تمام آنچه در مورد رسانه‌ها و ابزارها و فناوری‌های نوین در خانواده گفته شد، نیازمند آموزش است.

در این بین والدین بهترین الگو برای بهره‌گیری از این ابزارها هستند كه فرزندان شیوه‌های صحیح استفاده بهینه از این ابزارهای تكنولوژیك را از آن می‌آموزند.

آنان كه اینترنت، ماهواره، تلفن همراه و بلوتوث را اختراع كرده‌اند، فقط به جنبه سرگرمی آن توجه نكرده و بار انتقال اطلاعات توسط آنان مهم‌ترین هدف كاربرد این ابزارها بوده است.

اینترنت خدمات بزرگی به بخش توسعه فضای مجازی ارتباطات و انتقال اطلاعات كرده و تلفن همراه و ماهواره این روزها از ابزارهای نوین ارتباطی هستند، متاسفانه خانواده‌های ما شاید تنها به بعد منفی آن توجه می‌كنند و این یعنی آسیب جدیدی كه بقای خانواده‌ها را به خطر می‌اندازد.

منبع:jamejamonline.ir

لینک منبع

بازنشر: مفیدستان

مطلب آرامش‌ در‌خانواده‌قدیم اضطراب در‌خانواده جدید در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :آرامش‌ در‌خانواده‌قدیم اضطراب در‌خانواده جدید
http://mofidestan.ir/%d8%a2%d8%b1%d8%a7%d9%85%d8%b4%e2%80%8c-%d8%af%d8%b1%e2%80%8c%d8%ae%d8%a7%d9%86%d9%88%d8%a7%d8%af%d9%87%e2%80%8c%d9%82%d8%af%d9%8a%d9%85-%d8%a7%d8%b6%d8%b7%d8%b1%d8%a7%d8%a8-%d8%af%d8%b1%e2%80%8c/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 26 خرداد 1396 :: نویسنده : نویسنده وبلاگ
نظرات ()مفیدستان:

تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۲۵

به گزارش ستاره ها به نقل از ایسنا: سریع‌ترین خودروی کارتینگ جهان که سرعتش در ۱٫۵ ثانیه از صفر به ۹۸ کیلومتر بر ساعت می‌رسد، در کانادا رونمایی شد.


به نقل از گیزمگ، شرکت “دی‌مک”(Daymak) که در زمینه تولید خودروهای برقی فعالیت می‌کند، از جدیدترین خودروی کارتینگی خود که سریع‌ترین نمونه از این محصول در جهان است، رونمایی کرد.

سریع‌ترین خودروی کارتینگ جهان رونمایی شد

این خودرو که “سی-۵-نهایت انفجار”(C5 Blast Ultimate) نام دارد موفق شده رکورد خودروی برقی تسلا را که در ۲٫۲۸ ثانیه به این سرعت می‌رسد، بشکند.

موتور این خودرو ۱۰ کیلووات توان دارد که انرژی خود را از یک باتری ۲٫۴ کیلووات‌ساعتی لیتیوم-یونی تامین می‌کند.

در کنار این منبع تغذیه پرقدرت چهار موتور کانالی(EDF) در جلو این خودرو تعبیه شده است که عملکرد آنها سبب می‌شود خودروی ۲۰۰ کیلوگرمی، در عمل ۱۰۰ کیلوگرم وزن را بر روی موتور خود اعمال کند.

مدل پایه این خودرو بدون چهار موتور کانالی در جلو در ۳٫۹ ثانیه به سرعت ۹۸ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و ۹هزار و ۹۹۹ دلار قیمت دارد. قیمت این خودرو همراه با موتورهای کانالی تقریبا شش برابر مدل پایه و حدود ۵۹هزار و ۹۹۹ دلار است.

“آلدو بایوچی”(Aldo Baiocchi) رییس شرکت دی‌مک گفت: ما می‌توانستیم این خودرو را سبک‌تر و سریع‌تر بسازیم و در آن حالت این خودرو فقط به دو بال برای پرواز نیاز داشت.

سریع‌ترین خودروی کارتینگ جهان رونمایی شد

وی افزود: از نظر فنی ما این توانایی را داریم که مدت زمان رسیدن به سرعت ۹۸ کیلومتر بر ساعت را به زیر یک ثانیه کاهش دهیم.

در حال حاضر سریع‌ترین خودروی برقی جهان “گریمزل”(Grimsel) نام دارد که سرعت آن در ۱٫۵۱۳ ثانیه به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. این خودرو در سوئیس ساخته شده است.لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

شیائومی زومیتشیائومی کمپانی چینی تولیدکننده موبایل و گوشی هوشمند، تبلت، دستبند سلامت و دیگر دنیای فناوری صفحه زومیت مقالات خودرو سریع‌ترین خودرو‌های شاسی بلند جهان گران ترین خودروهای موجود در بازار خطرناک ترین حیوانات جهان را بشناسیدحیواناتجهانرابشناسیدحیواناتی را که به شما معرفی می کنیم بخشی از خطرناک ترین جانوران جهان هستند فیلم نواختن ای ایران با سنتورآغاز ثبت نام حج از ۹ صبح امروز تا پنج‌شنبه تمهیدات ویژه برای حفظ امنیت و سلامت انتخاباتسرپوش سایت خبری شامل اخبار،اخبار روز ایران و جهان…اخبار،خبر،اخبار ایران و جهان،اخبار روزاخبار سیاسی،اخبار ورزشی،اخبار اقتصادی جام نیوز جایگزین پراید مشخص شدبه گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، مهدی جمالی عصر روز جمعه در بازید از نمایشگاه خودرو سریع‌ترین خودروی کارتینگ جهان رونمایی شد سیتنا سریع‌ترین خودروی کارتینگ جهان رونمایی شد خودروی کارتینگ جهان سریع‌ترین خودروی سریع‌ترین خودروی کارتینگ جهان رونمایی شد ساعت ساعت سریع‌ترین خودروی کارتینگ جهان که سرعتش در سریع‌ترین خودروی کارتینگ جهان رونمایی سریع‌ترین خودروی کارتینگ جهان رونمایی شد خودروی کارتینگی خود که سریع‌ترین خودروی کارتینگی خود که سریع‌ترین خودروی کارتینگی خود که سریع‌ترین رونمایی از سریع‌ترین خودروی کارتینگ رونمایی از سریع‌ترین خودروی کارتینگ رونمایی از سریع‌ترین خودروی کارتینگ ‌ترین خودروی کارتینگ جهان رونمایی شد ‌ترین خودروی کارتینگ جهان رونمایی شد ‌ترین خودروی کارتینگ جهان رونمایی شد رونمایی از سریع‌ترین خودروی کارتینگ رونمایی از سریع‌ترین خودروی کارتینگ رونمایی از سریع‌ترین خودروی کارتینگ سریع‌ترین خودروی کارتینگ جهان رونمایی شد سریع‌ترین خودروی کارتینگ جهان رونمایی شد عکس آنلاین سریع‌ترین خودروی کارتینگ جهان که سرعتش در سریع‌ترین خودروی کارتینگ جهان رونمایی شد سریع‌ترین خودروی کارتینگ جهان رونمایی شد سریع‌ترین خودروی کارتینگ جهان که سرعتش در سریع‌ترین خودروی کارتینگ جهان رونمایی شد سریع‌ترین خودروی کارتینگ جهان رونمایی شد عکس سریع‌ترین خودروی کارتینگ جهان رونمایی شد سریع‌ترین خودروی کارتینگ جهان که سرعتش در سریع‌ترین خودروی کارتینگ جهان رونمایی شد سریع‌ترین خودروی کارتینگ جهان رونمایی شد سریع‌ترین خودروی کارتینگ جهان که سرعتش در سریع ترین خودروی کارتینگ جهان رونمایی شد عکس سریع ترین خودروی کارتینگ مشاهده متن کامل سریع ترین خودروی کارتینگ جهان رونمایی شد عکس سریع‌ترین خودروی کارتینگ جهان رونمایی شد آنا دمادم سریع‌ترین خودروی کارتینگ جهان که سرعتش در سریع ترین خودروی کارتینگ جهان رونمایی شد سریع ترین خودروی کارتینگ جهان رونمایی شد سریع ترین خودروی کارتینگ مشاهده متن کامل سریع ترین خودروی کارتینگ جهان رونمایی شد آنا سریع‌ترین خودروی کارتینگ جهان رونمایی شد علم و فناوری فناوری سریع‌ترین خودروی کارتینگ جهان که سرعتش در سریع‌ترین خودروی کارتینگ جهان رونمایی شد

مطلب سریع‌ترین خودروی کارتینگ جهان رونمایی شد در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :سریع‌ترین خودروی کارتینگ جهان رونمایی شد
http://mofidestan.ir/%d8%b3%d8%b1%db%8c%d8%b9%e2%80%8c%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%d8%ae%d9%88%d8%af%d8%b1%d9%88%db%8c-%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%aa%db%8c%d9%86%da%af-%d8%ac%d9%87%d8%a7%d9%86-%d8%b1%d9%88%d9%86%d9%85%d8%a7%db%8c/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 15 خرداد 1396 :: نویسنده : نویسنده وبلاگ
نظرات ()مفیدستان:

در ماه رمضان زولبیا و بامیه بخوریم یا نه

در ماه رمضان مصرف برخی مواد غذایی بشدت زیاد می شود که زولبیا و بامیه یکی از مهم ترین آنهاست
البته خیلی ها فکر می کنند تنها به دلیل قند بالای این شیرینی, مصرف آن ممنوع است با ما همراه باشید تا به شایع ترین باورهای درست و نادرست بپردازیم


۱ ـ زولبیا و بامیه نخوریم، چون چاق می شویم
این باور درستی است. به دلیل فاصله زمانی زیاد بین اولین و آخرین وعده غذایی در ماه رمضان، فرد ولع زیادی برای خوردن شیرینی پیدا می کند و همین زیاده روی که گاهی اوقات به مصرف چند بامیه و یک زولبیای کامل ختم می شود، نتیجه ای جز چند کیلو اضافه وزن در پایان روزه داری ها ندارد. خبر بد این که هر بامیه متوسط ۸۰ کالری و صد گرم زولبیا ۴۵۰ کالری دارد.
۲ ـ فقط با مصرف زولبیا و بامیه ضعف ناشی از گرسنگی در وعده افطار رفع می شود
این باور نادرستی است. به جای مصرف زولبیا و بامیه یا شیرینی های چرب دیگر، می توانید خودتان کیک و شیرینی خانگی تهیه کنید. اگر حوصله درست کردن کیک و شیرینی خانگی ندارید و در وعده افطاری هوس خوردن خوراکی های شیرین می کنید، کافی است چند میوه فصل را پوست بگیرید و با کمی عسل مخلوط کنید. به این ترتیب، یک شیرینی بسیار خوشمزه و مغذی برای افطار خواهید داشت که اتفاقا جلوی ضعفتان را هم می گیرد.
۳ ـ زولبیا و بامیه های تازه، شفاف و قهوه ای هستند
بدون شک هنگام خرید زولبیا و بامیه باید به رنگ آن توجه کنیم، اما برخلاف باور عموم هر چه زولبیا و بامیه قهوه ای تر باشد نشانه مرغوبیت آنها نیست، بلکه نشان می دهد در روغن بیشتری جوشیده و حرارت بیشتری دیده و در نتیجه حاوی اسید چربی به نام ترانس است و دشمن اصلی قلب و سیستم گردش خون بویژه برای کسانی که زمینه ابتلا به بیماری قلبی دارند، به حساب می آید؛ بنابراین به مردم توصیه می شود زولبیا و بامیه را از شیرینی فروشی های معتبر تهیه و از خرید برشته ترها خودداری کنند.
۴ ـ زولبیا و بامیه سرطان زاست
شاید این تیتر را در بسیاری از خبرها دیده باشید، اما واقعا چنین چیزی واقعیت دارد؟ باید بدانید بیشتر زولبیا و بامیه ها در روغن هایی که چند بار استفاده شده سرخ می شود و به گفته دکتر اسحاق حسینی، متخصص تغذیه سرطان زایی این گونه زولبیا و بامیه ها کاملا اثبات شده است. به عبارتی این شیرینی خوشمزه، اما خطرناک می تواند زمینه ایجاد سرطان های روده باریک و لوزالمعده را فراهم کند. حتی به بیمارانی که مبتلا به ترش کردن معده هستند توصیه می شود از مصرف زولبیا و بامیه حتی نوع خانگی پرهیز کنند، چون مشکلشان بشدت بدتر خواهد شد.
۵ ـ خوردن زولبیا و بامیه خانگی مضر نیست
کم نیستند افرادی که به بهانه سالم بودن زولبیا و بامیه خانگی، خودشان دست به کار می شوند و این شیرینی را درست می کنند. بدون شک وقتی در تهیه زولبیا و بامیه از روغن مخصوص سرخ کردنی و ماست پاستوریزه و مقدار کمتری شکر استفاده شود، مضرات کاهش می یابد و حداقل احتمال سرطان زایی آن کمتر می شود، اما خطر بروز اضافه وزن و حتی دیابت (بویژه برای افرادی که زمینه ژنتیک دارند) همچنان بر قوت خود باقی است.لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط

مطلب در ماه رمضان زولبیا و بامیه بخوریم یا نه؟ در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :در ماه رمضان زولبیا و بامیه بخوریم یا نه؟
http://mofidestan.ir/%d8%af%d8%b1-%d9%85%d8%a7%d9%87-%d8%b1%d9%85%d8%b6%d8%a7%d9%86-%d8%b2%d9%88%d9%84%d8%a8%db%8c%d8%a7-%d9%88-%d8%a8%d8%a7%d9%85%db%8c%d9%87-%d8%a8%d8%ae%d9%88%d8%b1%db%8c%d9%85-%db%8c%d8%a7-%d9%86/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 12 خرداد 1396 :: نویسنده : نویسنده وبلاگ
نظرات ()